Appointments

Alternative Dispute Resolution Committee

  • Ian Davidson SC (Chair) 
  • Max Kimber SC 
  • Peter Callaghan SC 
  • John Fernon SC  
  • Robert Angyal SC 
  • Anthony Lo Surdo SC 
  • Michael McGrowdie 
  • Mary Walker 
  • Jeffery Sewell 
  • Philip Bambagiotti 
  • Justin Hogan-Doran 
  • Fiona Sinclair 
  • Philip Carr 
  • Deborah Robinson 
  • Sean Docker 
  • Kellie Edwards 
  • Elizabeth Picker 
  • Svetlana German
  • Bar Association staff member: Megan Bachelor

Bar News Committee 

  • Ingmar Taylor SC (Chair) 
  • Anthony Cheshire SC 
  • Dominic Villa 
  • Christopher Withers 
  • Nicolas Kirby 
  • Daniel Klineberg 
  • Catherine Gleeson 
  • Victoria Brigden 
  • Caroline Dobraszczyk 
  • Talitha Fishburn 
  • Juliet Curtin 
  • Radhika Withana 
  • David Robertson 
  • Kevin Tang 
  • Alexander Edwards 
  • Charles Gregory 
  • Bar Association staff member: Chris Winslow 

Common Law Committee

  • Robert Sheldon SC (Chair) 
  • Simon Harben SC 
  • Eugene Romaniuk SC 
  • Matthew White SC 
  • John Turnbull SC 
  • Lorna McFee 
  • Richard Royle 
  • Greg Hickey 
  • William Fitzsimmons 
  • Elizabeth Welsh 
  • Paresh Khandhar 
  • Andrew Combe 
  • Nicholas Broadbent 
  • Matthew Lewis 
  • Ross Stanton 
  • Andrew Oag 
  • Sarah Warren
  • Bar Association staff member: Alastair McConnachie

Costs and Fees Committee

  • Mark Brabazon SC (Chair)  
  • Mark Walsh SC 
  • Michael Eagle 
  • Mark Cleary 
  • Phillipe Doyle Gray 
  • Michael Dawson 
  • Andrew Harding 
  • Janet McDonald 
  • David Stewart 
  • Emma Beechey
  • Bar Association staff member: Roshana Wikramanayake

Criminal Law Committee

  • Stephen Odgers SC (Chair) 
  • John Agius SC 
  • Tim Game SC 
  • Ian Bourke SC 
  • Gabrielle Bashir SC 
  • Gina O’Rourke SC 
  • Kara Shead SC 
  • Neil Adams 
  • Tom Hughes 
  • Bernard Glennon 
  • David Jordan 
  • Anne Healey 
  • David O’Neil 
  • Peter Singleton 
  • Richard Wilson 
  • Kieran Ginges 
  • Sophia Beckett 
  • Lester Fernandez 
  • Sharyn Hall 
  • Helen Roberts 
  • Sophie Anderson 
  • Elizabeth McLaughlin 
  • Rose Khalilizadeh

Academics 

  • Luke McNamara/Alex Steel (UNSW) 
  • David Hamer (USYD) 
  • Nicholas Cowdery QC
  • Bar Association staff member: Ting Lim

Diversity and Equality Committee 

  • Kate Eastman SC (Chair) 
  • Adam Casselden SC 
  • Stephanie Fendekian 
  • Richard Scruby 
  • Hakan Sonmez 
  • Penny Thew 
  • Sophie Callan 
  • Brenda Tronson 
  • Aditi Rao 
  • Lee-May Saw 
  • Zoe Hillman 
  • Bilal Rauf 
  • Sonia Tame 
  • Alexandra Rose 
  • Sevinch Morkaya 
  • Bernice Ng
  • Bar Association staff member: Ting Lim

Education Committee

  • Kelly Rees SC (Chair) 
  • John Marshall SC 
  • Graham Turnbull SC 
  • Richard Weinstein SC 
  • Robert Hollo SC 
  • Ian Bourke SC 
  • Michael Hall SC 
  • Edward Muston SC 
  • Sean Docker 
  • Michael O’Meara 
  • Gillian Mahony 
  • Melanie Cairns 
  • Greg Antipas 
  • Julia Roy 
  • Jocelyn Williams 
  • David Birch
  • Bar Association staff member: Bali Kaur

Family Law Committee

  • Michael Kearney SC (Chair) 
  • Peter Cummings SC 
  • Jonathon Priestley SC 
  • Peter Campton SC 
  • Paul Sansom SC 
  • Lynette Judge 
  • Warwick Tregilgas 
  • Mark Anderson 
  • Robyn Druitt 
  • Derek Hand 
  • Angela Petrie 
  • Alexandra Shearman 
  • Giles Stapleton 
  • John Longworth
  • Bar Association staff member: Kim Kemp

Human Rights Committee

  • Sarah Pritchard SC (Chair) 
  • Richard Lancaster SC 
  • Angus Stewart SC 
  • Simeon Beckett 
  • Michael Wright 
  • Shane Prince 
  • Paul Moorhouse 
  • Tom Dixon 
  • Trent Glover 
  • Alexandra Rose

Academic 

  • Professor Andrew Byrnes (UNSW) 
  • Bar Association staff member: Roshana Wikramanayake

Innovation & Technology Committee

  • Michael Green SC (Chair) 
  • Dominic Villa 
  • Catherine Gleeson 
  • Anton Hughes 
  • James Mack 
  • Anna Spies
  • Bar Association staff member: Ting Lim

Legal Aid Committee 

  • Dean Jordan SC (Chair) 
  • Tim Game SC 
  • Alex Radojev 
  • David G Price 
  • Ashok Kumar 
  • Greg Bullard 
  • Michael King 
  • Sharyn Hall 
  • Emmanuel Kerkyasharian 
  • Michelle Swift 
  • Clyllyn Sperling 
  • Michael Valentin 
  • Rose Khalilizadeh
  • Bar Association staff member: Roshana Wikramanayake

New Barristers Committee

  • James Mack (Chair) 
  • Jock Baird 
  • Janet McKelvey 
  • Thomas Buterin 
  • Geoff Farland 
  • Corrie Goodhand 
  • Gideon Gee 
  • Glenn Fredericks 
  • Ali Cheema 
  • David Birch
  • Marea Wilson 
  • Sonia Stewart 
  • Catherine Hamilton-Jewell 
  • Nick Roucek 
  • Trish Hoff (Clerk)
  • Bar Association staff member: Bali Kaur

Practice Development Committee

  • Elizabeth Cheeseman SC (Chair) 
  • Tom Thawley SC 
  • Ian Hemmings SC 
  • Michelle Painter SC 
  • Peter Lowe 
  • David Thomas 
  • William Edwards 
  • Patrick Knowles 
  • Philip Wallis 
  • Stephanie Patterson 
  • Caspar Conde 
  • Jaye Alderson 
  • Victoria O’Halloran 
  • Geoff Farland 
  • Michelle Kearns (Clerk) 
  • Simon Walker (Clerk)
  • Bar Association staff member: Alastair McConnachie

Wellbeing Committee

  • Kylie Nomchong SC (Chair) 
  • Philip Clay SC 
  • Peter McGrath SC 
  • Pat Griffin SC 
  • Adam Casselden SC 
  • David Jordan 
  • Cameron Jackson 
  • Simon Philips 
  • Hakan Sonmez 
  • Kellie Edwards 
  • Theresa Baw 
  • Michael Gleeson 
  • Elizabeth James 
  • Jason Hale   
  • Peter Godkin
  • Bar Association staff member: Chris Winslow

PCC #1

  • Timothy Game SC (Chair) 
  • Anthony McInerney SC 
  • Matthew Darke SC 
  • Paul Sansom SC 
  • Edward Muston SC 
  • Kara Shead SC 
  • Kate Morgan SC 
  • Peter Russell 
  • Chris Wood
  • Kieran Ginges 
  • Madeline Avenell 
  • Scott Maybury 
  • Michael Izzo 
  • Reg Graycar 
  • Daniel Klineberg 
  • Catherine Gleeson

Community Members 

  • Judy Bursle 
  • John Davison 
  • Dr Robyn Godding

PCC #2

  • Richard Weinstein SC (Chair) 
  • Wendy Abraham QC 
  • Todd Alexis SC  
  • Ingmar Taylor SC
  • David McLure SC
  • Justin Young 
  • Mark Seymour 
  • Simon Buchen 
  • Anna Mitchelmore 
  • Donna Ward 
  • Scott Aspinall 
  • Caroline Dobraszczyk 
  • Hilbert Chiu
  • Julia Roy
  • Courtney Ensor 
  • Jocelyn Williams 

Community Members 

  • Sandra Fleischmann OAM 
  • Jennifer Mason 
  • Bronwyn Preston

PCC #3

  • Kylie Nomchong SC (Chair) 
  • David Williams SC 
  • David Pritchard SC
  • Gail Furness SC 
  • Nicholas Owens SC 
  • James Duncan 
  • Sheila Kaur-Bains 
  • Elizabeth Welsh 
  • Patricia Lane 
  • Andre Zahra 
  • Andrew Fox 
  • Yaseen Shariff 
  • Jonathan Kay Hoyle 
  • James Emmett 
  • Stephanie Patterson 
  • Rebecca Gall

Community Members

  • Catherine Hart
  • Merrin Thompson
  • Mike Smart

PCC #4

  • Andrew Bell SC (Chair) 
  • Angus Stewart SC   
  • Michael McHugh SC 
  • Matthew White SC 
  • Peter McGrath SC 
  • Kate Williams SC 
  • Mark Anderson 
  • Greg Moore
  • Andrew Naylor 
  • Colin Magee
  • Nicholas Eastman 
  • Michelle England 
  • Ben Kremer 
  • Sophie Callan 
  • Amy Douglas-Baker 
  • Adam McGrath

Community Members 

  • Jim Tsirimiagos 
  • Rachel Williams 
  • John Coleman

PUBLIC LAW SECTION 

Neil Williams SC (Convenor)

  • Katherine Richardson SC; Stephen Free (Secretaries) 

INDUSTRIAL LAW SECTION 

  • Bruce Hodgkinson SC (Convenor)
  • Yaseen Shariff (Secretary)

Indigenous Barristers Strategy Working Party

  • Chris Ronalds SC (chair)
  • Her Honour Judge Dina Yehia SC
  • His Honour Judge Andrew Haesler SC
  • Daniel Howard SC
  • Janet Manuell SC
  • Tony McAvoy SC
  • Mullenjaiwakka
  • Professor David Barker
  • Professor Larissa Behrendt
  • Jeni Engel

Examination Working Party

  • Richard Weinstein SC (chair)
  • Patrick Griffin SC
  • Michael Hall SC
  • Andrew Pickles SC
  • Miko Kumar
  • Edward Muston SC
  • Wendy Abraham QC
  • Hamish Bevan
  • Elisabeth Peden
  • Peter Maddigan
  • Hayley Bennett
  • Ross Glover
  • Michelle Swift
  • Julia Roy

Bar Association staff member

Bali Kaur

Bar Practice Course Director

  • Gillian Mahony

Senior Counsel Selection Committee 2017

Committee members

  • Arthur Moses SC
  • Tim Game SC
  • Anthony Bartley SC
  • Wendy Abraham QC
  • Adrian Galasso SC
  • Kelly Rees SC
  • The Hon Catherine Branson QC
  • Ms Lindsay Cane (non-legal member)

Professional Indemnity Insurance Working Group

Garry Rich SC

Secretary

Kim Kemp

Public Law Section

Convenor

Neil Williams SC

Secretaries

Stephen Free & Katherine Richardson

Industrial Law Section

Convenor

Bruce Hodgkinson SC

Secretary

Yaseen Shariff

Court committees and working parties

Our representatives on Supreme Court committees

Rule Committee

  • Carol Webster SC

Uniform Rules Committee

  • Carol Webster SC

Common Law Civil Users Group

  • Eugene Romaniuk SC
  • Lorna McFee

Probate User's Group

  • Mark Willmott

Court of Criminal Appeal / Crime User Group

  • Stephen Odgers SC

Legal Profession Admission Board

  • Garry McGrath SC
  • Margaret Allars SC

Our representatives on District Court committees

Rule Committee

  • Paresh Khandhar

Civil Business Committee

  • Eugene Romaniuk SC
  • Larry King SC

Criminal Business Committee

  • Anne Healey

Our representatives on Local Court committees

Rule Committee

  • Lisa-Claire Hutchinson

Local Court Downing Centre User Forum

  • John-Paul Redmond

Our representatives on other NSW court committees / user groups

Land and Environment Court

  • Clifford Ireland

Industrial Relations Commission

  • Yaseen Shariff

Workers Compensation Commission

  • Ross Stanton

Our representatives on NSW Civil and Administrative Tribunal (NCAT) fora

Occupational Division Consultative Forum: Carol Webster SC

  • Guardianship Division Consultative Forum: Irving Wallach
  • Administrative and Equal Opportunity Division Consultative Forum: Brenda Tronson

Educational institutions

Our representatives on educational institutions

Law Extension Committee (University of Sydney)

  • Tony O'Brien
  • Janet Oakley

University of New South Wales Faculty of Law

  • Anne Healey

University of Western Sydney External Law Advisory Committee

  • Robert O'Neill

University of Wollongong Faculty of Law Visiting Committee

  • Bruce Collins QC

Statutory appointments

Administrative Appeals Tribunal 

From time to time barristers are appointed as members of the Administrative Appeals Tribunal (AAT). Those appointed are statutory office holders pursuant to the Administrative Appeals Tribunal Act 1975 (Cth). For a full current list of all members of the AAT including barristers, please refer to the AAT website.

NSW Civil and Administrative Tribunal

From time to time barristers are appointed as members of the NSW Civil and Administrative Tribunal (NCAT). These appointments are made by the attorney general and minister for justice under the Civil and Administrative Tribunal Act 2013 ,and as such those appointed are statutory office holders. For a full current list of all members of NCAT including barristers, please refer to the NCAT website.

NSW Council of Law Reporting

  • Mark Brabazon SC
  • Garry Rich SC
  • Professor Margaret Allars SC
  • Todd Marskell
  • Sophie Callan